• tel.:32 411 65 00 lub 505 450 471
  • ul. Grodowa 3, 44-100 Gliwice
  • Pon-pt 10:00-17:00
Nr zezwolenia Organizatora Turystyki i Pośrednika Turystycznego: 878 Menu

Chorwacja

Chorwacja

Dalmacja, zatoka Kvarner i Istria - trzy regiony tego pięknego kraju kuszą różnorodnością. Długie malownicze wybrzeża, setki wysp, krystalicznie czysty Adriatyk oraz piękne zabytki architektury.

Co roku odwiedza ją tysiące turystów. Zachwyca starożytnymi zabytkami, cudownymi plażami, rajskimi wyspami czy dziewiczymi krajobrazami. Na każdym kroku można natknąć się na pozostałości cywilizacji, które panowały w tej części Bałkanów. Turystów od granicy wita Istria. Otwarci i serdeczni ludzie, urokliwe miasteczka, winnice dające doskonałe trunki to najlepsza wizytówka tego regionu. Prawdziwą skarbnicą tradycyjnych zabytków, dzieł sztuki jest Poreč. Zachwyca on kompleksem bazyliki Eufrazjana, placem Marofr i wieżą Poreč. Wpływy włoskie widać także w oddalonym o ok. 40 km Rovinju. Jest to najromantyczniejsze miasto w Chorwacji, ze względu na wenecką architekturę czy piękne pejzaże. Kolejnym obowiązkowym punktem jest zatoka Kvarner pełna delfinów. Znajduje się tu także niezwykła Opatija, która pamięta czasy monarchii austro- węgierskiej. Miasto nazywane jest „chorwackim Monte Carlo”. Turystów zachwycają wille, eleganckie kawiarnie czy aleje Lugomare. Warto także zobaczyć Pritvickie Jeziora. Jest to najpopularniejszy Park Narodowy w Chorwacji, a Plitvice znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego największą atrakcją jest 16 ułożonych tarasowo jezior, które są połączone kaskadami i wodospadami, które tworzą niezwykle malowniczy krajobraz. Perłą Dalmacji jest Dubrovnik. Miasto tkwiące swoimi korzeniami w niezwykłych wydarzeniach z przeszłości, które wpłynęły na jego obecny kształt, kulturę i mentalność. Miasto warto zwiedzać pieszo, by móc podziwiać skarby architektury. Spacer po mieście można zakończyć na jednej ze żwirowych plaż. Nocą zaś Dubrovnik odkrywa swoje kolejne oblicze. Można usiąść w jednej z knajpek spróbować specjałów lokalnej kuchni, np. menestry czy czarnego risotto, które najlepiej smakuje z lampką chorwackiego wina. Chorwacja znana jest z kamienistych i skalistych plaż, które czynią wodę krystalicznie czystą. Amatorzy nurkowania doceniają te warunki i często przyjeżdżają tu nurkować, by móc podziwiać bogactwo podwodnego świata. Można tu także napotkać piękne systemy podwodnych jaskiń czy zatopione wraki. Będąc w Chorwacji warto wybrać się na wyspę Korčula. Można na nią dotrzeć promem, który kursuje ze Splitu. Kochają ją amatorzy nurkowania, żeglarstwa czy nart wodnych. Piękne widoki, zachwycające stare miasta oraz sympatyczni mieszkańcy to właśnie Chorwacja.

Informacje praktyczne - warto wiedzieć

Strefa czasowa:
czas polski
Język:
chorwacki, niemiecki, angielski
Waluta:
kuna
Komunikacja:
bilet autobusowy jednostrefowy – ok. 10 Kn, autobus za 100 km – ok 40-50 Kn, prom na niewielką odległość – ok. 20 Kn.
Długość lotu:
1 godz. 45 min – 2 godz. 30 min
Przykładowe ceny:
ceny podobne jak w Polsce, choć np. papierosy i alkohole są trochę tańsze. Posiłek dla 2 osób w knajpce nad morzem kosztuje ok 200 Kn (ponad 100 zł).